- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 562
Мер — без кабінету, міськрада — без доступу громадян: що отримує громада?
«Мер-шоумен» — таке враження виникло у мене після спілкування з міським головою Чорткова (Тернопільщина). Володимир Шматько водночас дивував і зачаровував. Але при цьому примушував сприймати під критичним кутом багато з того, про що розповідав і що показував журналістам регіональних видань, серед яких був і Карачун.
Володимир Шматько зустрів нас на центральній площі міста.
І одразу перейшов до діла: звернув увагу журналістів на багатоквартирний будинок, який примикає до площі, і який через свій «радянський» вигляд псує загальну картину центру Чорткова.
Мета — максимально позбутися «радянщини»
Міська влада планує реконструювати цю багатоповерхівку на площі із застосуванням сучасних технологій по енергозбереженню, що дозволить на 30 відсотків зменшити витрати на опалення будинку. Проектом реконструкції будинку також передбачено повністю змінити його фасад. Як стверджує міський голова, після реконструкції цей будинок має стати прикрасою площі.
Вже підготовлена вся проектно-кошторисна документація. На реалізацію проекту потрібно 9 мільйонів гривень. Вісім з них міська влада уже знайшла. І лише один мільйон гривень — пайова участь жителів цієї багатоповерхівки. Якщо «розкидати» цей мільйон на усіх мешканців будинку, вийде сума, яка дорівнює середньомісячній зарплаті однієї людини. Тобто вигода для жителів — очевидна. Але консенсусу з мешканцями будинку у цьому питанні поки що знайти не вдається.
На думку Володимира Шматька, на площі є зайвими ще два будинки: «архітектурна потвора» — колишній готель «Супутник», а також будівля колишнього райкому партії, яка затуляє красивий храм.
«Була б моя воля, демонтував би цю радянську спадщину, щоб не псувала вид центральної частини міста», — ділиться планами мер. І одразу додає: «Але це лише моя думка, як жителя міста».
Проте, навіть враховуючи подібні обмовки міського голови, виникло враження, що Володимир Шматько є прихильником нестандартних і радикальних рішень, і що «рубати шаблею» — звичний для нього стиль керівництва.
Проте, невдовзі я переконався, що у багатьох не стандартних управлінських рішеннях міського голови є раціональний сенс.
Міськрада — не прохідний двір!
До Чортківської міської ради вхід вільний. Але вільно можна зайти лише до фойє. Далі вхід перегороджує термінал-«вертушка».
— А як же мешканці громади можуть поспілкуватися зі спеціалістами чи керівництвом міськради, аби вирішити якість питання? , — запитую у Володимира Шматька.
— Тут, на першому поверсі, відбувається вся комунікація спеціалістів з людьми, які приходять до міськради. Для надання консультацій, наші спеціалісти спускаються до відвідувачів. Тут працює ЦНАП. Люди у нас по кабінетах не ходять. Цей термінал встановлений з двох причин. Перша: правоохоронці не раз провокували нас на хабарі. Встановлювали «жучки» і таке інше. Може, це було колись і виправдано, адже не секрет, що інколи жителі громади для вирішення якихось своїх питань приносили нашим спеціалістам гроші, коньяки, цукерки тощо. Отже, ми зробили все для того, аби комунікація з виборцями була максимально прозорою. Друга причина: термінал на вході фіксує час приходу на роботу і час закінчення роботи нашими працівниками: вставив у термінал особисту картку, і одразу все фіксується — запізнився, чи прийшов на роботу вчасно. Бо був період, коли наші працівники зловживали. Отже, термінал їх (нас) дисциплінує.
— Невже вас за цей термінал-вертушку ніхто не критикував? Ви ж, по суті, «відгородилися від народу»…
— Говорять різне. Критики багато. Окремі місцеві активісти на цьому будують свою виборчу кампанію. А пересічні жителі громади нормально сприймають ці обмеження. Я теж періодично виходжу до відвідувачів. Часто спілкуюся з людьми і на вулиці. Як міський голова, максимально відкритий для виборців. Прозорість у роботі — один з головних моїх принципів. Знаєте, у мене навіть немає робочого кабінету!
Міський голова — без робочого кабінету
У Володимира Шматька, дійсно, немає робочого кабінету у звичному розумінні того, як має виглядати і бути обладнане робочі місце керівника громади.
Хоча формально — кабінет існує. На вході до нього є і відповідна табличка.
І сам кабінет існує. Але виглядає він ось так:
— Схоже на те, що це приміщення готується до ремонту, — коментуємо побачене.
— У цьому приміщенні, дійсно, колись був кабінет міського голови. Але починаючи з 2021 року, воно не використовується, як кабінет. У 2022-2023 роках тут розташовувався склад військової допомоги. Чи є потреба в робочому місці мера? Я переконаний: кабінет не потрібен. Бо кабінети — це така собі радянська історія. Ми живемо в часи, коли чимало питань можна вирішити телефоном. Тому я активно використовую телефон для спілкування як з працівниками міськради, так і з жителями громади. У нас немає класичних (щоденних або тижневих) нарад з керівництвом комунальних закладів і підприємств. В цьому немає потреби. Кожен керівник чітко знає, що він має робити. Ми лише координуємо їх роботу. Усі питання вирішуємо в режимі реального часу.
— Може, ви не хочете мати кабінет, тому що боїтеся, що хтось буде провокувати на хабар? , — запитую у пана Володимира.
— У нас всюди встановлені камери відео спостереження. Тут камера на камері. Насправді, я, дійсно, боявся провокації на хабар. Тут сім разів були такі провокації. Намагалися підсунути гроші: за тимчасові споруди, за прибудову, за реконструкцію балкону, від таксистів тощо. Бо місцеве самоврядування — це структура, на якій правоохоронці зазвичай роблять собі показники.
Без кабінету, але з кімнатою для відпочинку
У порожньому кабінеті мера привернула увагу звичайна шафа, що сиротою стояла у кутку.
Помітивши наш інтерес, Володимир Шматько відкрив двері шафи і…
Переступивши через шафу, ми потрапили в затишну кімнату для відпочинку: з диванчиком, столиком, а також усім тим, що потрібно керівнику міста для короткого відпочинку, ділових перемовин та прийому гостей.
За словами — реальні справи
У читачів Карачуна, можливо, склалося враження, що міський голова Чорткова — людина оригінальна і схильна до популізму, яка заради цього часто «рубає правду в очі». Схоже, що почасти це так і є.
Але за словами і обіцянками Володимира Шматька зазвичай ідуть реальні справи на користь громади. Інакше б на місцевих виборах 2020 року він не переміг з переконливим результатом: 80 відсотків виборців віддали свої голоси Володимиру Шматьку, і 50 відсотків — партії «Сила людей», від якої він балотувався. До речі, нинішня каденція Володимира Шматька на посаді міського голови — вже друга.
Як стверджують тернопільські журналісти, нині він націлився на вакантне крісло голови Тернопільської обласної військової адміністрації.