- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 1270
У селі Богородичне почали відбудовувати житло
Чотири родини жителів села Богородичне (Святогірська громада) сподіваються, що цьогоріч будуть зимувати в нових будинках. Їх колишнє житло відновленню не підлягає
У статті «Відновлення зруйнованого війною житла на Донеччині: згадаймо про толоку» інтернет-видання Карачун розповідало про те, як волонтери тамтешньої громадської організації «Об’єднання добровольців „Бо можемо“ відновлюють житло самотнім жителям села Новоселівка (Чернігівщина), чиї будинки були зруйновані під час російської агресії. Йшлося у статті і про те, як жителі села Богородичне (Святогірська громада), які повернулися з евакуації у розбите село, намагаються ремонтувати свої напівзруйновані будинки.
Коли ця стаття готувалася до друку, журналіст Карачуна, звісно, не знав, що невдовзі тема відновлення житла у селі Богородичне швидко набуде розвитку.
Богородичне — «село-привід»
Село Богородичне сильно постраждало під час окупації. «Село-привід» — так називають його місцеві журналісти. Бо такої руйнації усього живого важко було навіть уявити.
У зруйнованому селі не було (і немає досі) електрики, не працюють магазини, бо теж розбиті. Вода в колодязях та річка Сіверський Донець, яка «підгодовує» рибою, оце й усі місцеві «бонуси», на які після деокупації села можна було реально розраховувати жителям Богородичного.
Читайте також
-
- Дата публікації
Все розбито і зруйновано. У тому числі — міст через річку Сіверський Донець, який до війни з’єднував Богородичне з центром територіальної громади — містом Святогірськ.
Після деокупації села жителі все-одно поверталися додому. Хтось — «на розвідку», хтось — аби подивитися на те, що залишилося від його будинку та майна.
При цьому не всі жителі села змогли зайти навіть на свої подвір’я. У будівельному смітті, на яке перетворилося житло абсолютної більшості жителів Богородичного, та в густих бур’янах, якими під час окупації позаростали садиби, досі лишається чимало мін, розтяжок, що таять смертельну небезпеку.
Отож, постоявши у гіркій скорботі біля свого подвір’я, люди розуміли: повертатися нікуди.
На допомогу знову прийшли волонтери
Проте, були і сміливці, які почали повертатися додому одразу після зачистки села від окупантів.
Як жителі Богородичного виживали в селі, де ще рік тому не було нічого живого?
Звичайно, допомагали «рідні стіни» (ті, у кого вони залишилися). Але не тільки вони. На допомогу прийшли волонтери. Різні благодійні фонди і міжнародні організації почали допомагати жителям села Богородичне. Привозили хліб, консерви, ліки, буржуйки, дрова, акумулятори, які можна було заряджати від сонячних променів, ліхтарики, побутову хімію.
Нині у Богородичному проживають близько чотирьох десятків жителів села (до війни було близько вісімсот людей). Перше, чим займалися люди після повернення додому, виносили зі своїх садиб залишки заліза (уламки снарядів) та боролися з бур’янами — треба було підготувати городи до весняних робіт.
Наступна проблема — ремонт житла. Були такі, хто самотужки намагався ремонтувати свій будинок (передусім треба було полагодити дах). Але, враховуючи шалену вартість будівельних матеріалів, для більшості селян це була не підйомна задача.
Читайте також
-
- Дата публікації
І знову на допомогу прийшли волонтери. Активісті благодійного фонду «UA — Migth», французького благодійного фонду U-Saved UA та ГО «Краматорське об’єднання волонтерів» регулярно доставляють будівельні матеріали найбільш нужденним жителям села. Привозять газоблоки, покрівельні матеріали, утеплювачі, деревину, шифер тощо.
Розповідає проект-менеджер благодійного фонду U-Saved UA в Донецькій області Сергій Іванов:
— Ми займаємося будинками тих людей, які знаходяться на території села. Тобто вони проживають або у цьому ж будинку, який треба відбудувати, або десь у своїх знайомих, сусідів. І ми допомагаємо їм повернутися у свою оселю. У першу чергу прагнемо допомагати людям, які не можуть за власний кошт відремонтувати свої будинки та не можуть це зробити фізично. У нас працює будівельна бригада волонтерів — сім людей. Крім того, що ми завозимо будівельні матеріали, допомагаємо з відбудовою осель. Хочемо встигнути до настання холодів відремонтувати кілька будинків жителів села Богородичне.
Допомогу у відбудові зруйнованого житла надають також волонтери з Полтави — церква «Хліб життя». За словами волонтера цієї церкви Григорія, його волонтерська команда останні півроку займається поїздками на деокуповані території Донецької області. Вони не тільки возять гуманітарну допомогу, а й розбирають завали будинків, будують житло для одиноких людей, яким повністю розбомбили все майно та у яких немає де перезимувати взагалі.
— Наша команда волонтерів вже має досвід будівництва модульних будинків. У червні ми брали участь у проєкті «Хвилі надії» (Чернігівська область). Там ми встановили сімдесят будинків. Також ведемо будівництво у селі Кам’янка Харківської області, яке також дуже постраждало під час бойових дій, - розповідає волонтер церкви «Хліб життя» Григорій.
Наразі волонтерські команди згаданих благодійних фондів та церкви ведуть будівельні роботи на чотирьох садибах жителів села Богородичне.
Але для того, аби життя швидше поверталося в село Богородичне, треба спочатку провести тотальне розмінування території та відновити подачу на село електрики.