Почему не стоит надеяться на профицит местного бюджета

Децентрализация: больше даёт или забирает?

Славянский городской голова Вадим Лях неоднократно упоминал, что местные фискалы прогнозируют недополучение запланированных денег городским бюджетом. Не секрет, что январь-февраль каждого года считаются месяцами "финансовой спячки". Возможно, ситуация с наполняемостью бюджета выровняется. Давайте посмотрим, о чём говорит общая статистика местных финансов. 

Ця стаття опублікована в рамках партнерської програми VoxConnector та інтернет-видання "Карачун". Автор – Дмитро Боярчук, виконавчий директор центру соціально-економічних досліджень CaseUkraine, спеціально для інтернет-видання "Карачун".

У першому кварталі цього року доходи загального фонду місцевих бюджетів склали 41,6 млрд грн, що на 37,9%, або на 11,4 млрд грн більше, ніж за аналогічний період попереднього року.

Надходження від податку на доходи фізичних осіб за три місяці склали 22,7 млрд грн, або на 43,3% більше ніж у минулому році.

У першу чергу надходження від ПДФО зросли через інфляцію та ріст номінальних зарплат. Середня зарплата за перші два місяці зросла на 36,8%.

 По-друге, дався взнаки ефект підвищеної у два рази, до 3200 грн, мінімальної заробітної плати. 

 По-третє, разом з підвищенням мінімальної зарплати багато платників податків були позбавлені податкової соціальної пільги – прожитковий мінімум залишився без змін і багато фізосіб втратили право на цю пільгу.

Ці фактори повністю пояснюють збільшення доходів місцевих бюджетів. 

Надходження плати за землю з початку року склали 6,1 млрд грн, або на 21,4% більше аніж у січні-березні 2016 року. Це ефект від застосовування збільшеної ставки податку за рахунок підвищення базового коефіцієнту.

Податку на нерухомість місцеві бюджети отримали 0,4 млрд грн із запланованих на рік 1,7 млрд грн.

На фоні відновлення економіки є непогані шанси, що фінансовий стан місцевих бюджетів буде хорошим. Але з урахуванням нових повноважень, які отримали місцеві органи влади з початку цього року в ході децентралізації, сподіватися на великий профіцит не варто.