Кто и когда сможет пойти на пенсию?

Раньше 57 никто на пенсию не уйдёт!

11 жовтня в дію вступив закон про пенсійну реформу, який закріплює осучаснення пенсій та збільшення мінімального страхового стажу. Якщо перша новація є великим позитивом для тих, хто вже вийшов на пенсію, то друга викликає багато запитань у тих, кого це очікує в майбутньому. Про це розповів Юрій Ганущак, експерт РПР у програмі «Реформи: інструкції до використання» на хвилі Громадського Радіо.    

«Найшвидше, коли людина тепер може піти на пенсію – приблизно у 57 років при умові, якщо почати працювати в 17 років і працювати 40 років. В будь-якому випадку – хочете на пенсію раніше 60 років – мусите показати 40 років страхового стажу», – коментує Юрій Ганущак, експерт РПР.

Експерт наголошує, що мова йде не про робочий стаж, що мало значення до 2001 року, а про страховий. Тож можна ніде не працювати, однак добровільно сплачувати страхові внески до Пенсійного Фонду і таким чином напрацьовувати собі страховий стаж.

Загалом мінімальний страховий стаж для отримання права на пенсію – 35 років. Однак багато українців до цього моменту не працювали офіційно і можуть не встигнути до 60-65 років набрати 35 років страхового стажу.

«Закон розуміє, що минулі роки дехто не реєструвався – свідомо чи ні. Тому, починаючи з завтрашнього дня, це 25 років. І це сигнал – починай платити внески. Державу не цікавить, офіційну зарплату ти маєш чи ні. Але якщо ти збираєшся мати пенсію, піди у Пенсійний фонд, зареєструйся і плати внески», – дає рекомендацію експерт.

До слова, страховий стаж можна… докупити. Вартість одного страхового року – 17 тисяч гривень. Придбати можна не більше 5 років стажу.

Юрій Ганущак зауважує, що ці кошти будуть вираховані з пенсії того, хто купує страховий стаж.

Якщо ж українець все ж не набере 35 років страхового стажу — він виходить на пенсію у 65 років. 

«А далі отримуєте пенсію на рівні менше, ніж прожитковий мінімум, і фактично, це називається соціальна допомога», -підсумовує Юрій Ганущак.